WYSTAWA ORGANIZOWANA W CZASIE FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ W KRAKOWIE

 

Od ponad 200 lat 21. dnia żydowskiego miesiąca Adar, chasydzi przyjeżdżają z całego świata aby odwiedzić grób Elimelecha z Leżajska.
Białe namioty rozstawione na leżajskim targowisku przy ul. Sikorskiego i na placu Jaszowskiego kontrastują z czernią chasydzkiego stroju. Jest tu czas na skupienie, modlitwę ale i też na taniec, śpiew i koszerny posiłek. Zaludniają się uliczki Górna i Studzienna, gdzie stoi rytualna mykwa. Grób Elimelecha pokrywa się tysiącami karteczek ze spisanymi prośbami: o zdrowie, pomyślność, szczęście, o radę.Istnieje mistyczna koncepcja, wg. której w każdym pokoleniu żyje 36 sprawiedliwych – Cadikim Nistarim (צַדִיקִים נִסתָּרים). To ze względu na ich obecność Bóg podtrzymuje istnienie świata, nawet jeśli reszta ludzkości stanie się zdeprawowana (analogicznie do historii Sodomy i Gomory gdzie Bóg obiecał Abrahamowi iż nie zniszczy miasta jeśli znajdzie się w nim choć 10 sprawiedliwych). Tożsamość Cadikim Nistarim jest ukryta, a chasydzi wierzą, że jednym z nich był właśnie Elimelech z Leżajska.
Chasydyzm – mistyczny odłam judaizmu, jako ruch religijny narodził się w połowie XVIII wieku na Podolu i Wołyniu – skąd rozprzestrzenił się m.in na tereny Galicji.
 
 
Włodzimierz Płaneta Fotografią zajmuje się zawodowo od 1986 r. Popularyzator sztuki fotografii. Brał udział w ok. 120 wystawach w kraju   i za granicą, otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień. Komisarz i organizator 49 Otwartych Plenerów Fotograficznych we wsi Mostki i Pacanowie, organizator corocznych plenerów w Pradze, Budapeszcie, Kijowie i Wenecji, kierownik dziewięciu wypraw fotograficznych do północnej Skandynawii, Lofoty, Wysp Owczych i Islandii. Współtworzy działającą w Krakowie fotograficzną grupę twórczą CZAS-B. Przewodniczący jury ogólnopolskich konkursów fotograficznych.
Od 1998 r. prowadzi w Krakowie Studio Fotografii Użytkowej “F-Z”.
  • Data: 28.06 - 8.07.2012
  • Wernisaż: 28.06 (czwartek) o godz. 20.00