Leica M10

 

Kultowy system fotograficzny po raz kolejny wyznacza standardy. Leica M10 – idealna równowaga tradycji i innowacyjności – jak żaden inny aparat ucieleśnia esencję wszystkiego, co jest naprawdę ważne w fotografii. To nadal “zwyczajna” M-ka, ale jej funkcje zostały dostosowane do potrzeb współczesnej fotografii. Każdy element i każde rozwiązanie techniczne bezkompromisowo koncentruje się na zrobieniu perfekcyjnego zdjęcia. Dzięki zmniejszonym wymiarom, większej wydajności i jeszcze bardziej intuicyjnej obsłudze, Leica M10 wyznacza nowy etap w historii systemu Leica M.

 

 

 

Forma: analogowe wymiary w cyfrowej erze

Fotografowie pracujący analogowymi M-kami, doceniali ich ergonomię – rozmiary idealnie dopasowane do dłoni, wyważenie, prostotę obsługi. Postanowiliśmy więc przywrócić nowej M-ce gabaryty analogowego pierwowzoru! Korpus został odchudzony o 4mm (w stosunku do poprzedniej wersji: Leica M Typ 240), by uzyskać 33,75mm grubości – tyle co analogowa Leica M6. W ten sposób najnowsza Leica M10 jest najszczuplejszą cyfrową M-ką w historii!

Matryca: płótno cyfrowego obrazu

Kluczowym elementem Leica M10 jest pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 24MP, opracowana specjalnie dla tego aparatu. Postęp technologiczny umożliwił nam poprawę wszystkich parametrów obrazowania. Nowa Leica może pochwalić się imponującym zakresem dynamiki tonalnej, doskonałym kontrastem, fantastyczną ostrością i perfekcyjnym odwzorowaniem detali i barw. Unikalna architektura przetwornika, wykorzystująca mikrosoczewki nad każdą z komórek rejestrujących, poprawia światłoczułość, zapewniając prawidłowy odczyt nawet tych wiązek światła, które padają na powierzchnię sensora pod dużym kątem. System ten, znany z wcześniejszych cyfrowych wersji aparatu, został unowocześniony i udoskonalony. Szklana osłona przetwornika pełni jednocześnie rolę filtra podczerwieni, co pozwala uniknąć niekorzystnej refrakcji na kolejnych warstwach szkła, a wyeliminowanie filtra dolnoprzepustowego zapewnia maksymalną ostrość. Wszystkie te elementy wpływają na poprawę parametrów obrazowania aparatu, szczególnie podczas fotografowania z obiektywami szerokokątnymi oraz bardzo jasnymi.

Nowy sensor Leiki M10 dysponuje rozszerzonym zakresem czułości – od ISO 100 do 50.000 – oraz ulepszonym mechanizmem redukcji szumów. Zwiększona światłoczułość otwiera przed Leiką M10 zupełnie nowe obszary fotografii i zapewnia wyjątkową jakość obrazu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Procesor obróbki obrazu: nowa jakość

Maestro II – procesor obróbki obrazu najnowszej generacji, zastosowany w M10 – to technologiczne dzieło sztuki. Pracując w tandemie z nową matrycą rejestrującą odpowiada on za jakość zdjęć. I robi to wyjątkowo sprawnie: gigantyczna moc obliczeniowa i bufor pamięci 2 GB umożliwiają fotografowanie seryjne z prędkością do pięciu klatek na sekundę (przy pełnej rozdzielczości). Leica M10 jest najszybszą M-ką w historii. Decydujący moment nie umknie!

Procesor został wyposażony w sprzętową funkcję powiększenia fragmentu obrazu. Pozwoliło to usprawnić działanie funkcji lupy, ułatwiającej precyzyjne nastawianie ostrości. Można z niej korzystać zarówno na monitorze aparatu, jak i w opcjonalnym wizjerze elektronicznym Visoflex o rozdzielczości 2,4 megapikseli. Visoflex montuje się w zmodyfikowanych sankach akcesoriów – można go odchylać i ustawiać pod dowolnym kątem, co ułatwia fotografowanie w trudnych sytuacjach. Dodatkowo został on wyposażony w moduł GPS, umożliwiający geotagowanie wykonanych zdjęć.

Sposób obsługi: intuicyjność i prostota

Od powstania systemu M nasi konstruktorzy skupiali się na najistotniejszych funkcjach. Leica M10 także pod tym względem korzysta z tego dziedzictwa. Aparat ustanawia nowy standard w zakresie prostoty i intuicyjności obsługi. Ograniczyliśmy liczbę elementów sterujących na tylnej ściance – teraz są tu tylko trzy przyciski (Play, Live View oraz Menu) i wielokierunkowy joystick. Kolejność funkcji i dostęp do nich jest uzależniony od osobistych preferencji fotografa.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Leiki M10 jest pokrętło ISO, które umieściliśmy na górnej ściance. Po raz pierwszy w cyfrowej Leice wszystkie podstawowe funkcje fotograficzne: nastawianie ostrości, dobór przysłony, czasu migawki oraz czułości ISO mogą być ustawione manualnie bez wchodzenia do menu, a nawet bez włączania aparatu. Takie rozwiązanie sprawia, że M10 świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy dyskrecja fotografującego odgrywa kluczową rolę.

Moduł WLAN: wspomnienia są po to, aby się nimi dzielić

Leica M10 to pierwszy aparat systemu M wyposażony w zintegrowaną łączność bezprzewodową. Umożliwia on niemal natychmiastowe przesyłanie fotografii do mobilnych urządzeń Apple, gdzie można je następnie edytować lub publikować w sieciach społecznościowych. Aplikacja Leica M-App umożliwia także bezpośredni transfer surowych plików w formacie DNG, które można wywoływać i edytować na urządzeniach mobilnych z systemem iOS (od wersji 10.2). Aplikacja pozwala także na zdalne sterowanie aparatem z tabletu lub smartfona. Umożliwia to wykonanie zdjęć w nietypowych sytuacjach – gdy fotograf nie ma bezpośredniego dostępu do aparatu, lub gdy chce uniknąć poruszenia zdjęcia z długim czasem ekspozycji.

Leica M10: krok w kierunku perfekcji

„Leica M, to nasze serce, nasz kręgosłup i nasza dusza. Nowa Leica M10 to technologiczne dzieło sztuki, zapewniające rewelacyjną jakość obrazu w połączeniu z unikalnym systemem dalmierza i najprecyzyjniejszym – bo ręcznym – systemem nastawiania ostrości. Nowy aparat, skoncentrowany na najważniejszych funkcjach fotograficznych i intuicyjny w obsłudze, jest produktem absolutnie doskonałym. Jest efektem naszego doświadczenia oraz podejścia do pracy: do inżynierii – jak do sztuki, a do produkcji – jak do rzemiosła. I w całości jest wykonywany przez Leikę w Wetzlar. Made in Germany!” – powiedział Oliver Kaltner, CEO Leica Camera AG.

“Nie jest to aparat dla wszystkich. Docenią go ci, którzy rozumieją filozofię systemu budowanego z myślą o przyszłości, ale w taki sposób aby zapewniał pełną kompatybilność z przeszłością. Aparat dalmierzowy to nie bezduszny automat –  pozwala – wręcz zmusza do skomponowania zdjęcia. Z takich konstrukcji korzystali najważniejsi fotografowie w historii. Zdjęcia z dalmierzowca mają specyficzną nutę indywidualności – ten system pozwala wykonać zdjęcia w moim – i tylko moim – stylu. Nowa Leica M10 oraz obiektywy systemowe M – to sposób na obudzenie i spełnienie wszystkich potrzeb fotografa.” – podkreślił Dr. Andreas Kaufmann, główny udziałowiec i przewodniczący rady nadzorczej Leica Camera AG.

Karty pamięci

Rodzaj nośnika SD / SDHC / SDXC
Pojemność 256GB

Optyka

Optyka Wymienna
Mocowanie obiektywu Leica M

Przetwornik

Format matrycy [mm] 24×36
Aspekt (proporcja boków) 3:2
Technologia CMOS
Rozdzielczość zdjęć (max) 5976 x 3992 (24MP)
Rozdzielczość zdjęć (pozostale) DNG™: 5976 x 3992 pixels (24MP), JPEG: 5952 x 3968 pixels (24MP), 4256 x 2832 pixels (12MP), 2976 x 1984 pixels (6MP)
Zakres czułości – czułość minimalna ISO 100
Zakres czulości – czułość maksymalna ISO 50000
Przestrzeń barwna Adobe RGB, sRGB
Standard zapisu danych DNG, JPEG
Max. wielkość pliku zdjęcia [MB] 20
Max. wielkość pliku zdjęcia [MB] 30

Migawka

Rodzaj migawki szczelinowa
Napęd elektromagnetyczny
Zakres czasów otwarcia (s) M: 8s – 1/4000, (B) A:125s – 1/4000
Synchronizacja z błyskiem [s] 1/180
Szybkość zdjęć seryjnych (max. rozdzielczość) [kl./s] 5
Samowyzwalacz tak

System kontroli ekspozycji

Tryby ekspozycji manual [M], priorytet przysłony [Av]
Sposoby pomiaru centralno-ważony, punktowy, wielopunktowy
Zakres pomiarowy [EV] EV-1 to EV20

System kontroli ostrości

Sposób nastawiania ostrości MF

Balans bieli

Nastawy predefiniowane Automatic, manual, 8 presets, color temperature input
Automatyka WB tak

Celownik

Rodzaj optyczny
Powiększenie (x) 0.73x

Monitor

Rodzaj TFT LCD monitor with 16 million colors
Wielkość 3”
Rozdzielczość 1,036,800
Podgląd na żywo (LiveView) tak

Aparaty – Karty pamięci

Rodzaj nośnika SD, SDHC, SDXC

Zasilanie

Zasilanie BP-SCL5 Rechargeable Lithium-ion Battery Pack
Napięcie/pojemność 7.4 VDC, 1300 mAh

Korpus

Materiał korpusu stop magnezowy, górna i dolna płyta z mosiądzu
Odporność na warunki środowiskowe tak
Zakres temperatur pracy [°C/°F] 0 do 40°C / 32.00

Wymiary

Szerokość [mm, „] 139 / 5.47
Wysokość [mm, „] 80 / 3.15
Głębokość [mm, „] 38.5 / 1.52
Waga [g, oz.] 660 z baterią

 

 

Przejdź do sklepu