WYSTAWA I WARSZTATY na otwarcie butiku Leica Camera na krakowskim Kazimierzu

W piątek 14 listopada o g. 19.00 krakowska Galeria Trzecie Oko oraz Leica Gallery zapraszają na wernisaż zdjęć Bogdana Frymorgena «Frymografia w Trzecim Oku». Wystawa i weekendowe warsztaty fotograficzne inaugurują działalność butiku Leica Camera na krakowskim Kazimierzu.

„Niewinnych fotografii nie ma. Kadr z rodzinnego albumu, reporterskie zdjęcie czy pejzaż – wszystkie pozostawiają ślad. Jest nim nie tylko obraz, ale zawarta w nim relacja fotografującego z tematem. Obojętna lub bardzo wyraźna. Zawsze jednak w kadrze istniejąca. Warto zastanowić się więc – zanim wyzwolimy migawkę – nad przyczyną i skutkiem fotografowania, warto zrewidować  własne intencje. Bo fotografia nie tylko dokumentuje. Ale porządkuje świat i go ocenia. Definiując otoczenie, określa nas samych.”

Bogdan Frymorgen to jeden z najciekawszych i najbardziej wymownych twórców współczesnej fotografii. Odczytując rzeczywistość zapisuje ją nie tylko wizualnie, ale i słownie. Choć nigdy dosłownie. Na czarno-białych kadrach Frymografii utrwala wyczekane chwile. Nie wymagające właściwie autorskiego komentarza. A jednak refleksja Frymorgena staje się ich integralną częścią. Obraz i słowa odkrywają się wzajemnie, uzupełniają przestrzenie, budują piramidę znaczeń. W kadrze i poza nim. I gdzieś w dialogu między słowem a obrazem, tworzy się przestrzeń na refleksję o sensie prawdziwego fotografowania, o jego unikalności i potrzebie w czasach, gdy zdjęcia robi każdy i praktycznie wszystkim.

Krakowska wystawa «Frymografia w Trzecim Oku» jest pierwszą odsłoną fotobloga w przestrzeni publicznej. Listopadowy wernisaż będzie zarazem inauguracją stałej obecności butiku Leica w galerii Trzecie Oko na krakowskim Kazimierzu.  

Wystawie towarzyszyć będą weekendowe (15-16 listopada) warsztaty fotograficzne prowadzone przez artystę, a dotyczące sztuki uporządkowanego patrzenia, odkrywania artystycznej tożsamości i osobistej relacji z przestrzenią. Podczas warsztatów zaplanowane są rozmowy o istocie fotografowania, prezentacja projektu autorskiego oraz zajęcia praktyczne na krakowskim Kazimierzu. Więcej informacji: www.trzecieoko.com

Bogdan Frymorgen  “Frymografia w Trzecim Oku”

Galeria Trzecie Oko, ul. Bocheńska 5/2, Kraków

Wystawa: 14.11-7.12.2014, wstęp wolny

Wernisaż z udziałem Artysty: 14.11.2014, g. 19:00

Kurator: Magda Koralewska, +48 507 609 229

 

15 listopada, sobota 

Godz: 10:00 

Poznajmy się –  elektroniczna prezentacja prac uczestników warsztatów nadesłanych drogą mejlową.

 

Czym jest fotograficzna tożsamość? Jak do niej dotrzeć? Co pielęgnować i czego unikać. Dyskusja na temat twórczego rozwoju – ważne etapy i decyzje. Czym jest i kiedy pojawia się styl. Jak go osiągnąć własną droga? Jak zachować twórczą konsekwencję?

Godz. 13:00 

Przerwa na posiłek. 

Godz 14:00 

Fotografujemy inaczej –  próba zmierzenia się z własnymi przyzwyczajeniami w plenerze Kazimierza. Co się dzieje, gdy na drodze rutyny pojawia się przeszkoda? Pierwszoplanowym bohaterem zajęć jest historia dzielnicy. 

Przegląd prac. Dyskusja temat przestrzeni. Relacja fotograf – temat,  jak  ją prowadzić. Doskonalenie świadomego kadrowania, środek ciężkości zdjęcia i znaczenie przed -wizualizacji. Aparat jako narzędzie ujarzmione. Właściwy dobór sprzętu. Intuicja w fotografii.  Procesy twórcze i techniczne, ich wzajemna relacja i znacznie. 

Niedziela, 16 listopada.

Godz. 10:00 

Człowiek w obiektywie – portret niearanżowany. Konstruowanie osobistego przekazu z zachowaniem intymności miejsca i bohatera. Gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna abstrakcja w fotografii. Co to takiego krajobraz odrealniony. 

Kazimierz pod mikroskopem – zajęcia w plenerze. Tym razem pierwszoplanowym bohaterem jest człowiek. Kazimierz pozostaje sceną. Uczestnicy wykorzystują doświadczenie zdobyte podczas warsztatów.   

Godz.13:00 

Przerwa na lunch.

Godz. 14:00

Przegląd zdjęć plenerowych. Edycja i budowanie narracji.  Próba stworzenia własnej wizji Kazimierza. 

Projekt fotograficzny i jego wyzwania – co, gdzie i w jaki sposób. Praktyczne wskazówki na temat  kształtu, rozmiaru i komercyjnych implikacji takich działań.  

Projekcja  filmu „Gerald Howson – bardzo polska sprawa”. 

Dyskusja nad wielowymiarową odsłoną tematu poprzez  wystawę, film, tradycyjny album i elektroniczną aplikację. Rozmowa możliwościach jakie daje praca w dziedzinie fotografii. Fotograf jako dokumentalista, artysta,  kurator i wydawca. Czy i w jaki sposób możemy fotografii służyć.

Godz 17:00

Lampka wina na zakończenie warsztatów. 

 

Frymografia w Krakowie. 

Warsztaty fotograficzne Bogdana Frymorgena

 15-16 listopada, 2014

Galeria Trzecie Oko, Ul. Bocheńska 5, 31-061 Kraków. 

Do 10 listopada, uczestnicy powinni przesłać w formie elektronicznej 5 fotografii, które  najlepiej określają ich kierunek poszukiwań twórczych, stylu i relacji z fotografowanym tematem. Zdjęcia wyłącznie w formacie jpeg, dłuższy brzeg 1200 pixeli. 

Uczestnicy warsztatów powinni dysponować aparatem cyfrowym z możliwością przerzucania plików i laptopem ze stosownym oprogramowaniem.

Cena warsztatow: 500 zł. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy na galeria@trzecieoko.com

Warsztaty poprzedzi wernisaż prac Bogdana Frymorgena w oparciu o prowadzony przez niego blog na stronach Radia RMF FM. 

14 listopada, piątek, godz. 19:00 – „Frymografia – blog wyzwolony z sieci”. Galeria Trzecie Oko, Ul. Bocheńska 5, 31-061 Kraków. 

 

Dziennikarz, fotograf, kurator. Były pracownik BBC World Service. Obecnie brytyjski korespondent Radia RMF FM. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  Członek rady Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Autor publikacji (m.in. album „Kazimierz bez słów”) i wystaw. Prowadzi w sieci autorski projekt „Frymografia”, oferujący subiektywne zderzenie obrazu ze słowem: http://www.rmf24.pl/szukaj/artykuly,q,frymografia
Trzecie oko – nazywane wewnętrznym – pozwala widzieć rzeczy ukryte, umykające poznaniu zmysłowemu.

Galeria fotografii „Trzecie Oko” usytuowana w samym sercu krakowskiego Kazimierza to miejsce, w którym splatają się ścieżki profesjonalnych fotografów, pasjonatów, miłośników i kolekcjonerów fotografii. Promuje polskich artystów fotografików i amatorów. W ofercie Galerii rodzynki kolekcjonerskie z dziedziny fotografii historycznej i prace czołowych polskich fotografów współczesnych. Od niedawna galeria jest też oficjalnym dystrybutorem sprzętu fotograficznego kultowej marki LEICA. W Trzecim Oku możliwe są konsultacje, porady, inspiracje oraz informacje sprzętowe. Dla zainteresowanych zakupem sprzętu Leica istnieje możliwość wypożyczenia go na próbę. Galeria organizuje także wystawy, spotkania i warsztaty. 

www.facebook.com/galeriatrzecieoko

www.trzecieoko.com

 

Leica Gallery Warszawa powstała w 2010 roku. Zajmuje się prezentacją i sprzedażą współczesnej fotografii dokumentalnej i artystycznej. Gościła dotychczas ponad trzydzieści wystaw fotografów polskich i światowych, m.in. Elliotta Erwitta, Tomasza Tomaszewskiego, Jacka Poremby, Thomasa Hoepkera, Wojtka Wieteski, Jana Grarupa, Kacpra Kowalskiego i wielu innych.

Galeria blisko współpracuje z kilkoma, spośród najważniejszych polskich fotografów (m.in. z Bogdanem Dziworskim, Jackiem Porembą, Mikołajem Grynbergiem, Szymonem Szcześniakiem, Kacprem Kowalskim, Marcinem Kydryńskim i innymi), reprezentując ich na rynku kolekcjonerskim i sprzedając kopie kolekcjonerskie ich prac. Jest współorganizatorem seminariów i warsztatów fotograficznych Leica Academy. W 2012 zadebiutowała na rynku wydawniczym albumem Jacka Poremby pt. „13”, w 2013 wydała „Efekty uboczne” Kacpra Kowalskiego.

www.facebook.com/LeicaGalleryWarszawa

www.leica-camera.pl 

  • Data: 14.11-7.12.2014
  • Wernisaż 14.11.2014, g. 19:00