Ciekawe opowieści są wszędzie, wystarczy tylko je dostrzec. Roch Urbaniak to mistrz przedstawiania fantastycznych historii, do których przeżywania zaprasza swoich odbiorców. Za sprawą wielowątkowej narracji, maluje obrazy-powieści, o których trudno zapomnieć.

“MALARSTWO JEST DLA MNIE WIELKĄ PRZYGODĄ, A KAŻDY OBRAZ OPOWIEŚCIĄ. KIEDY NA NIE PATRZYSZ TA OPOWIEŚĆ STAJE SIĘ TWOJĄ, A TY JEJ GŁÓWNYM BOHATEREM.”

ROCH URBANIAK

 

Czy obraz ma prawo do drugiego, równoległego “życia”? Czy wartość posiada jedynie jego pierwsza fizyczna reprezentacja, malowana farbą na płótnie? Odpowiedz na to pytanie wydaje się oczywista, od setek lat istnieją przecież techniki pozwalające na powielanie dzieł sztuki, czy to w formie drzeworytu, litografii czy fotografii. Dlaczego więc obraz miałby nie móc skorzystać z tych możliwości i ograniczać się jedynie do tej pierwszej wersji namalowanej przez artystę.
Oczywiście należy spełnić pewne warunki, których wyznacznikiem powinien być sam artysta. Artysta, który musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego sztuka traci coś z przekazu w momencie powielania. W wypadku narracyjnego malarstwa takiego jak moje, liczy się opowieść. I wrażenie spotkania z nią. To czy będzie to miało miejsce przed naciągniętym na krosno płótnem czy przed doskonałej jakości sygnowaną reprodukcją nie ma większego znaczenia. W obu wypadkach odbiorca będzie mógł wyruszyć w tą samą podróż.
Dlatego zdecydowałem się rozpocząć współpracę z firmą Fine Art Prints, oferującą sygnowane i limitowane reprodukcje moich obrazów, w jakości druku i odwzorowaniu kolorów tak doskonałe, że niczego nie ujmują moim obrazom, jednocześnie pozwalając na to czego nie może zrobić oryginał. Na to by umożliwić szerszemu gronu odbiorców wędrowanie po moich światach.
Mimo to, art printy potrafią wzbudzać jeszcze pewne obiekcje i nieufność, dlatego żeby pokazać, że mają swoje miejsce między tak ugruntowanymi i poważanymi dziedzinami sztuki jak grafika albo fotografia mam przyjemność zaprezentować wam je w przestrzeni Galerii Trzecie Oko, od lat zajmującej się w Krakowie promocją fotografii. Pandemia odcisnęła na każdym z nas swoje piętno ale też pokazała nowe możliwości, dlatego z przyjemnością zapraszam Was w cyfrowe mury Galerii Trzecie Oko na moją wystawę.

Roch Urbaniak

Roch Urbaniak

Roch Urbaniak to świadomy artysta, który dostrzega poruszające historie w mediach z pozoru trywialnych: mainstreamowe kino, czy gry komputerowe inspirują go do działania, równie mocno co podróże, legendy i mity. Mimo swojej dojrzałości artystycznej i ogromnej wiedzy, nie narzuca wizji tego, co powinno się w jego obrazach odczytać. Pozostawiając wiele swobody swojemu odbiorcy, Roch Urbaniak przepełnia prace niezwykłymi detalami. Zabiera nas w rajskie światy, poszerzając wyobraźnię aż do granic. Potrafi doprowadzić do wzruszeń ale i smutku. Każdy z obrazów Rocha to mnogość opowieści, których jest tak wiele, jak wielu obserwujących.

Artysta maluje w technice akrylu na płótnie. Chętnie korzysta również z innych form wypowiedzi, tworząc komiksy i ilustracje. Wybitny poziom przedstawił w książce “Papiernik – czyli skąd się biorą opowieści”, której dwie części zostały entuzjastycznie przyjęte przez czytelników w Polsce.


 • wystawa flo-sign Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie 2007
 • wystawa pokonkursowa Międzynarodowego Salonu ” Martwa Natura w Fotografii ” rok 2009
 • wystawa pokonkursowa Międzynarodowego Salonu ” Martwa Natura w Fotografii ” rok 2011
 • wystawa pokonkursowa Międzynarodowego Salonu ” Martwa Natura w Fotografii ” rok 2014
 • wystawa pokonkursowa Międzynarodowego Salonu ” Martwa Natura w Fotografii ” rok 2016
 • wystawa pokonkursowa FOTO-PEIN” 2012
 • wystawa pokonkursowa FOTO-PEIN” 2013
 • wystawa pokonkursowa FOTO-PEIN” 2014
 • wystawa pokonkursowa FOTO-PEIN” 2015
 • wystawa pokonkursowa FOTO-PEIN” 2016
 • wystawa pokonkursowa FOTO-PEIN” 2017
 • wystawa doroczna Okręgu Krakowskiego ZPFP 2012 i 2013
 • wystawa BIELSKO XXI – galeria środowisk Twórczych 2014
 • wystawa BIELSKO XXI-taki pejzaż- galeria środowisk Twórczych
 • wystawa pokonkursowa na Międzynarodowym Konkursie Fotografii w Świdnicy Zestaw 2015
 • wystawa pokonkursowa na Międzynarodowym Konkursie Fotografii w Świdnicy Zestaw 2017– Prezentacja multimedialna w Piwnicy Zamkowej w Bielsku
 • autorska wystawa fotografii „Kolory Lwowa” w galerii Trzecie Oko w ramach Krakers Cracow Art Week 2019
 • wystawa poplenerowa „Katowice 2019” 32 Dni Fotografii Świdnica 2019


Wszystkie prace wydrukowane są w limitowanym nakładzie:
100 egzemplarzy w rozmiarze S i 50 w rozmiarze M. 

Każdy print opatrzony jest Certyfikatem Autentyczności oraz własnoręcznym podpisem artysty. Printy zawsze powstają pod okiem artysty, który certyfikuje każdą z prac w celu potwierdzenia ich autentyczności.

Do produkcji printów wykorzystuje się najlepszej jakości pigmenty Epson Ultrahrome HDR i wyselekcjonowane bawełniane papiery o najwyższym muzealnym standardzie. Połączenie jakości oraz najnowszej technologii wydruku gwarantują doskonałe archiwalne właściwości, wierność odwzorowania szczegółów oraz doskonałą strukturę wydruków.

Format S :Obszar zadruku: 37×25,8 cm
Rozmiar całej pracy: 43×31,8 cm

Format M: Obszar zadruku: 46,2×37 cm
Rozmiar całej pracy: 52,2×43 cm

KUP PRINTY Z WYSTAWY

 • Data rozpoczęcia wystawy: 3 sierpnia 2021 r.