Dwie galerie, dwie wystawy – jeden artysta. W dniu 25 października (czwartek) Galeria Szalom oraz Galeria Trzecie Oko zapraszają na podwójny wernisaż twórczości amerykańskiego artysty Alana Metnicka. O godz. 18.00 w Galerii Szalom odbędzie się otwarcie wystawy serigrafii i pasteli pt. „Każdy obraz opowiada historię”, dotykających problematyki konfliktu na Bliskim Wschodzie. Następnie o godz. 19.30  w Galerii Trzecie Oko zainaugurowana zostanie wystawa fotografii otworkowej pt. „Kobiece otworki”. Prezentuje ona zgoła inne podejście i inny obszar zainteresowań artysty, który ze wszystkich stosowanych przez siebie technik zawsze najwierniejszy pozostawał fotografii.

Samchody Pułapki (Bagdad)

Interdyscyplinarna twórczość Alana Metnicka wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Jest niezwykle zróżnicowana zarówno pod względem stosowanej techniki i formy, jak i poruszanej tematyki. Od 40 lat artysta tworzy obrazy i przedmioty używając wielorakich technik, a katalizatorem dla jego twórczości są konteksty historyczne, biblijne oraz osobiste. W Krakowie zaprezentowany zostanie wybór jego prac, ilustrujący niezwykłą wielowątkowość jego twórczości.

Jerozolima zapamiętana

 

Interdyscyplinarna twórczość Alana Metnicka wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Jest niezwykle zróżnicowana zarówno pod względem stosowanej techniki i formy, jak i poruszanej tematyki. Od 40 lat tworzy obrazy i przedmioty używając wielorakich technik takich jak sitodruk, witraż, malarstwo, rysunek oraz tekstylia, jednak ze wszystkich stosowanych technik najwierniejszy pozostał fotografii. Metnick w swoim dorobku posiada wiele wystaw zarówno grupowych jak i samodzielnych, a jego prace znalazły miejsce w licznych kolekcjach i muzeach: m.in. w nowojorskim Metropolitan Museum. Więcej na: http://www.alanmetnick.com
Wystawiana na naszej aukcji seria zdjęć została specjalnie przygotowana i wydrukowana na papierze archiwalnym hahnemuhle bamboo celem prezentacji na wystawie “Kobiece Otworki” zorganizowanej przez Galerię Trzecie Oko w Krakowie. Wszystkie prace zostały wykonane przy pomocy aparatów otworkowych skonstuowanych własnoręcznie przez Alana Metnicka z różnego rodzaju puszek – najczęściej po kawie. Artysta umieszczał odpowiednio przycięte klisze w aparatach, pozwalając aby lekko się wyginały zgodnie z naturalnymi kształtami obiektów. Każdy aparat miał indywidualne ustawienia czasu ekspozycji w zależności od wielkości otworu oraz odległości kliszy od niego. Artysta nie zastosował żadnych soczewek, a otworki zamykał przy pomocy magnesów.
Efektem pracy jest seria niezwykle oryginalnych aktów, przywołujących skojarzenia z domem krzywych zwierciadeł. Idealny prezent dla kolekcjonera fotografii lub miłośnika nietuzinkowych obiektów.
  • Wernisaż: 25 paźniernika 2012 godz. 19.30