WYSTAWA PRAC PAWŁA CHARY

„MROŻEK – ŻYCIE WARTE JEST ŻYCIA”

Wernisaż wystawy 23 lipca o godzinie 19 w naszej galerii ul. Bocheńska 5/2.

Wystawa potrwa do 16 sierpnia.

Zdecydowana większość dzieł Sławomira Mrożka jest powszechnie znana, w przeciwieństwie do życia prywatnego, które było pieczołowicie chronione. Poza żoną nikt nie miał do niego wstępu, przez co przedstawiany był według niezmiennego schematu.

Projekt Pawła Chary „Mrożek – życie warte jest życia”, w którego skład wchodzą: film, książka albumowa oraz wystawa fotografii, prezentuje nieznane dotąd oblicze Mistrza, człowieka o wielkim umyśle, ale i potężnym sercu, miłośnika życia.

Paweł Chara pełnił funkcję osobistego sekretarza Sławomira Mrożka, mieszkał w jego gabinecie, towarzyszył mu w podróżach i odwiedzinach przyjaciół, uczestniczył w pracy zawodowej, słowem – stał się częścią jego codzienności.

Fotografie prezentowane na wystawie to symbole, pokazują Mrożka na pograniczu światów. Świat realny ściera się tu ze światem wewnętrznym, czego efektem są obrazy – osadzone w niezwykłych, malowniczych, czasem niepokojących, a czasem zupełnie codziennych przestrzeniach – odzwierciedlające moment, w którym akurat Sławomir Mrożek został “przyłapany”. Daleki lub bliski, obecny lub zagłębiony w galaktyce swoich myśli. Każdy portret to próba zgłębienia tego niezwykłego człowieka, chęć dotarcia do sedna jego myśli. Próba odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę był.

Projekt “Mrożek – życie warte jest życia”


 

Paweł Chara

(ur. 16 lutego 1978 roku w Dębnie, woj. zachodniopomorskie)

Fotografik, przyrodnik, podróżnik, osobisty sekretarz Sławomira Mrożka.

Ma za sobą kilkadziesiąt autorskich wystaw prezentowanych w kraju i za granicą. Publikuje w prasie ( m.in. „National Geographic”, „Poznaj Świat”, „Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny”, „Przekrój”, „Polityka”, „Ptaki Polski”), książkach i albumach. Jedyny europejski stały współpracownik „China National Geographic”. Wykładowca prestiżowej szkoły fotograficznej Akademii Nikona. Prezes Fundacji im. Sławomira Mrożka.