„Tajemnica, której szukam, jest ukryta w dolinie oliwnej, pod trawą i zimnymi fiołkami, w pobliżu starego domu pachnącego winoroślą”.
(Albert Camus, Zaślubiny. Lato, tłum. Maria Leśniewska)
Wystawa „SICILY MONOCHROME” kontynuuje fotograficzny cykl autorski Jacka Poremby – „Krajobrazy”, powstający niejako równoległe do głównego nurtu twórczości artysty, jakim jest portret. Projekt „Krajobrazy” Poremba rozpoczął w 2001 roku niezwykłą, dwumiesięczną podróżą do Sudanu. Powstał wtedy cykl czarno-białych fotografii, zrodzonych z fascynacji autora afrykańską przestrzenią, światłem i ludźmi.
Drugą, po Sudanie, fascynacją Jacka Poremby są Włochy. Od kilkunastu lat artysta odwiedza ten kraj i uważa się za „italianofila”. Sycylię Jacek „odkrył” zaledwie dwa lata temu. Surowe piękno wyspy zauroczyło go stało się niezwykłą inspiracją dla poszukiwań artystycznych. Niektóre ze swoich wrażeń Poremba zamknął w cyklu dwudziestu czterech czarno-białych fotografii, zabierających widza w podróż przez nastrojowe krajobrazy Sycylii, zarejestrowane aparatem Leica Monochrom.
Leica M Monochrom jest pierwszym na świecie małoobrazkowym aparatem cyfrowym, rejestrującym wyłącznie obraz monochromatyczny. Aparat ten potrafi znacznie więcej, niż tylko transformować analogowy obraz czarno-biały do postaci cyfrowej. Dzięki pełnoklatkowemu sensorowi oraz za sprawą braku barwnych filtrów, wytycza nowy standard w rozwoju technologii fotograficznej, pozwalając na uzyskanie niespotykanej czystości obrazu i niezrównanej dynamiki tonalnej. Monochrom staje się idealnym narzędziem do współczesnej fotografii artystycznej, jak również dla wszystkich tych, których łączy fascynacja fotografią czarno-białą.
Praca Leiką Monochrom spowodowała, że poczułem się jakbym znowu fotografował aparatem na film. To dziwne, ale ograniczenia, które wprowadza ten aparat wprowadzały mnie niemal w ekstatyczną radość. Znów musiałem myśleć w czerni i bieli, dokładnie planować i precyzyjnie realizować projekt.
Sycylia to wymarzone miejsce do fotografii monochromatycznej. Czarne zbocza Etny, kopalnie oślepiająco białego marmuru i wszystkie odcienie szarości pomiędzy. Ta nieprawdopodobna energia, wynikająca z konieczności fotografowania w czerni i bieli spowodowała, że kompletnie zapomniałem o fotografowaniu ludzi. Gdy kończyłem projekt brakowało mi tego, dlatego czuję ogromny niedosyt. Na pewno wrócę do fotografowania Leiką Monochrom. – opowiada artysta.

Jacek Poremba “Sicily Monochrome”
Jacek Poremba – od 20 lat zajmuje się fotografią. Wyspecjalizował się w fotografii portretowej oraz zdjęciach mody. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują sesje muzyków: Kory, Anity Lipnickiej, Katarzyny Nosowskiej, Artura Rojka i Myslovitz, Kayah i Bregovica, oraz ludzi świata kultury, nauki i polityki. Na stałe współpracuje z czołowymi polskimi magazynami . W listopadzie 2012 JacekPoremba wraz z Leica Gallery wydali okazały, 200-stronicowy album, zatytułowany „13″, zawierający wybór z twórczości portretowej artysty. Album jest dostępny w Galerii “Trzecie Oko”, sklepach Leica Store, w dobrych księgarniach i za pośrednictwem leicastore.pl.
  • Data: 28.03-11.05.2013
  • Wernisaż: 28.03.2013; 19:00