SILENCIO (CISZA) 2009-2015

Przez ostatnich kilka lat rozglądałam się za krajobrazami i miejscami, które uosabiałyby pojęcie ciszy, z takim zamiarem aby dać jej uchwytną formę przez moją fotografię.

Ten pomysł na cykl narodził się w 2009 roku podczas mojej pierwszej podróży do Islandii, która zafascynowała mnie swoim pięknem, melancholią, samotnością i abstrakcyjnością krajobrazu. Później odkryłam miejsca oderwane od swojego pierwotnego kontekstu, porzucone, zapomniane… W ten sposób trzonem tych prac jest cisza, w przyrodzie jak i w sztucznych przestrzeniach zniszczenia i rozkładu, jako wskaźnik nieuniknionej progresji linearnego czasu.

W mojej pracy, inspirowanej XIX-wiecznym malarstwem, próbuję pobudzić do medytacji zestawiając ze sobą prace jak słowa w wierszu, poszukując harmonii i zacierając granicę miedzy tym co naturalne a tym co wykonane przez człowieka, między obrazem a zdjęciem.

Każda praca, jako część cyklu, mogłaby funkcjonować oddzielnie, jednak jako seria dyptyków, dialog i harmonia między nimi odzwierciedlają mój sposób patrzenia i rozumienia świata. Staram się znaleźć przestrzeń między prawdą a fikcją, rzeczywistością a wyobraźnią.   

Gabriela Torres Ruiz

 

 

Gabriela Torres Ruiz urodziła się w Mexico City. Otrzymała stypendium na stiudia architektury na krakowskiej politechnice, które ukończyła w 1998. W 1996 przeprowadziła się do Berlina gdzie pracowała wiele lat jako architekt w firmie Kleihues + Kleihues. Na początku XXI wieku rozpoczęła przygodę z czarno-biało fotografią analogową, a od 2005 także cyfrową. Od 2006 fotografowała dla teatrów. W latach 2007-08 pracowała jako asystentka fotografa architektury Stefana Müllera w Berlinie.
W 2013 roku zdecydowała się poświęcić całkowicie fotografii. Od tego czasu zdobyła liczne nagrody i miała swoje wystawy w Meksyku, licznych miastach Europejskich i Stanach Zjednoczonych. Mieszka i pracuje w Berlinie.

 

  • Wernisaż: 20 październik 2016, godzina 19
  • Termin wystawy: 20.10 - 21.11 2016
  • Kurator wystawy: Paweł Wieczorek