Olgierd de Mehlem urodził się w 1943 roku w Krakowie, w rodzinie pochodzącej z miejscowości Mehlem nad Renem. Zainteresowanie fotografią odziedziczył po Ojcu – Jerzym de Mehelm, który pasjonował się fotografią amatorską. Jak wspomina Olgierd jego Ojciec nie rozstawał się ze swoim aparatem Leicą dokumentując codzienne życie rodzinne. Pozostawił też zdjęcia przedstawiające Warszawę i Kraków z lat 40/41.

Olgierd jest absolwentem Wydziału Elektrycznego AGH. W czasie studiów był jednym z założycieli Studenckiej Agencji Fotograficznej w Krakowie, w której aktywnie działał. Dokumentował takie wydarzenia jak Festiwale Piosenki Studenckiej , Teatr STU, wydarzenia w Piwnicy pod Baranami , obchody 1000 lecia Chrztu Polski, festiwale muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Olgierd posiada również dyplom mistrza rzemiosła kaletniczego i mistrza rzemiosła artystycznego. W roku 1979 przejął rodzinną firmę – Pracownię Kaletniczą de Mehlem. Firma ta jest jedyną rodzinną firmą w Krakowie funkcjonującą od 1940 roku. Od tego czasu Olgierd całkowicie poświęcił się firmie. Jego przygoda z fotografią ograniczyła się tylko do wakacyjnych zdjęć. Brał udział w wielu międzynarodowych imprezach targowych. Ma na swoim koncie złote medale Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jego nazwisko i znak firmowy znane są zarówno w kraju jak i za granicą, kojarzone jest z wysoką jakością i perfekcjonizmem wykonania.

W ostatnich latach firmę rodzinną przejął starszy syn Olgierda – Filip de Mehlem. To już czwarte pokolenie zarządzające rodzinną firmą. Od tego czasu Olgierd mógł powrócić do zarzuconej pasji fotograficznej. Potanowił oddać się jej całkowicie. 

 

Toskania Olgierda de Mehlem jest projektem intrygującym i może zaskoczyć wielbicieli fotografii krajobrazowej.

Jakie będą kolejne projekty Olgierda? Jak sam autor mówi – teraz jest czas na realizację fotograficznych marzeń i ambitnych projektów. Patrząc na osiągnięcia Olgierda w promocji rodzinnej firmy możemy spodziewać się naprawdę bardzo wiele i tego mu życzymy.

 

Kuratorem wystawy jest Piotr Koralewski, właściciel Galerii Trzecie Oko.

  • Data: 5.2–22.2.2015
  • Wernisaż 5.2.2015 (CZWARTEK); 19:00