Zbigniew Łagocki (ur. 6 listopada 1927 we Lwowie, zm. 10 maja 2009[1][2] w Krakowie) – polski fotografikartysta i pedagog.

Od 1945 mieszkał w Krakowie. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, pracował jako projektant w Polsce i wSzwajcarii. W 1957 roku wraz z Wojciechem Plewińskim i Wacławem Nowakiem – założył grupę Trzech[3]. W tym samym roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Delegat Polski na kongresach Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) i przewodniczący komisji artystycznej FIAP, w roku 1972 otrzymał tytuł Honoraire Excellence FIAP. Członek Photographic Society of America i organizacji zrzeszającej fotografów profesjonalnych “Europhot”.

Juror wielu wystaw, współorganizator – wraz ze Zbigniewem Dłubakiem – znaczących ekspozycji: “Wystawa Fotografii Subiektywnej” (Kraków, 1968) i “Fotografowie Poszukujący” (Warszawa, 1971). Od 1977 roku wykładowca fotografii Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP, od roku 1990 kierował Katedrą Fotografii Wydziału Grafiki. W 1994 roku otrzymał tytułprofesora sztuk plastycznych.

Jest autorem pierwszego piwnicznego albumu zatytułowanego po prostu “Piwnica” (1968), a także przygotowanej wspólnie z Marią Pyrlik i Leszkiem Wójtowiczem książki “Dom na Groblach. Rzecz o Janinie Garyckiej, Piotrze Skrzyneckim, Piwnicy pod Baranami” (2003). Jego oblicze znalazło się pośród piwnicznych głów w pomniku Bronisława Chromego – stojącym w parku Decjusza – poświęconym artystom Piwnicy.

W 1967 roku nagrodzony został złotym medalem na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo za cykl zdjęć “Aerotica”[3]. W 1975 roku otrzymał medal Niépce’a za zasługi dla rozwoju fotografii. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 1974 roku za popularyzację sztuki polskiej za granicą, 1990 został laureatem Nagrody Miasta Krakowa, a w 1993 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W maju 2007 otrzymał Srebrny Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[4].

Notka za Wikipedia.pl


ZAPYTAJ O CENĘ

  • O autorze: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Łagocki
  • Rozmowa ze Zbigniewem Łagockim http://fototapeta.art.pl/2001/lagocki.php