>ETNO<  jest autorskim projektem makijażystki i projektantki Beaty Bojdy, która od lat wykorzystuje w swojej twórczości polską sztukę ludową. Inspiracją do jego powstania były tzw. “pająki “, które można do dzisiaj spotkać w  wielu polskich skansenach. Ozdobione ręcznie wykonanymi kwiatami z bibuły,  pełniły,  zwłaszcza w XIX wieku, funkcję dekoracyjną. Ozdabiano nimi nie tylko sufity ale także obrazy świętych, przydrożne kapliczki i  ślubne wieńce. Etno jest projektem eklektycznym, jego stylistyka czerpie  inspiracje z wielu kultur jednak elementem, który łączy wszystkie portrety są papierowe wieńce- korony, bogactwo koloru,  unikatowej biżuterii, faktur i tkanin, z których projektantka uszyła kostiumy. Do tej pory powstało 18 portretów, które wykonało trzech zaproszonych przez autorkę  fotografów: Ewa żylińska, Rita Lorenc i Ula Kóska.

 

BEATA BOJDA
makijażystka, stylistka, projektantka mody. Edytorial ETNO powstał dla magazynu ” Make up Trendy” i obecnie składa się z 20 portretów. Dwie z tych stylizacji znalazły się na okładkach tego pisma. Także kilka z jej projektów znalazło się na okładkach pisma LNE,  który w 2016 roku przyznał jej tytuł Beauty Industry Icon. Pracowała jako  charakteryzator i kostiumograf przy wielu produkcjach filmowych, między innymi w “Kochaj i tańcz”, “Tancerze” czy ostatnio z Andrzejem Chyrą i Anną Cieślik w “Agape”. Obecnie studiuje w WSSiP W Łodzi. W kwietniu 2015 roku przyznano jej tytuł Artsty Roku w dziedzinie makijażu. Jej projekty Etno i Mysterous były wystawione w londyńskiej The Brick Lane Gallery oraz w Paryżu . Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty makijażu.

Obecnie pracuje jako wykładowca w krakowskiej szkole Artystyczna Alternatywa. Jej projekty można zobaczyć na instagramie @beata bojda

  • Wernisaż: 1 luty 2018, godzina 19
  • Termin wystawy: 1.02 - 28.02 2018