Amatorska fotografia jest formą zabawy, ale także przekazem wrażliwości i emocji, które nas poruszają, gdy patrzymy na świat szukając właściwej ekspozycji i właściwego ujęcia. Autor ma nadzieję, że zdjęcia na tej wystawie przynajmniej w jakiejś cząstce świadczą o jego szczególnym stosunku do fotografii jako sztuki dokonywania wyborów z natłoku otaczających nas obrazów, a także tworzenia z nich obiektów dekoracyjnych-fotogramów. Na tę zabawę i formę refleksji tak potrzebnej w przytłaczającym nas pośpiechu i szumie informacyjnym zapraszamy

Prezentowane zdjęcia nie łączy żaden wspólny temat, w zamierzeniu autora są one efektem jego starań, aby przedstawiać fotografowaną rzeczywistość w syntetycznej formie, zredukowanej do czerni, bieli i tonów pośrednich, poszukiwań nie tylko anegdoty wynikającej z fotografowanego zdarzenia, ale także impresji wywoływanej szczególną grą światła, zniekształceniem perspektywy, innym kadrem. Pomocna w tym jest dawna optyka, którą autor wykorzystuje w połączeniu z aparatem cyfrowym. Starając się uchwycić klimat analogowych zdjęć, ich szczególną niedoskonałość, która w świecie fotografii technicznie doskonałej staje się w miarę upływu czasu swoistą wartością, łącznikiem z dawnym wykonywaniem zdjęć z użyciem powiększalnika, chemii, kuwet, suszarek, negatywów i pozytywów.

Czasami nie jest to konieczne, sam obraz ma w odbiorze autora specyficzny, dawny klimat i wart jest uwiecznienia, nawet jeżeli poszukiwanie nostalgicznego świata jest jakimś odchyleniem od fotograficznej normalności i poprawności. Także forma, w jakiej na tej wystawie prezentowane są zdjęcia, mimo że współczesna w postaci odbitki połączonej w jedną całość ze szklaną płytą, jest w bliskiej relacji z czasami, gdy zdjęcia wykonywane były ze szklanych, wielkoformatowych negatywów, a przenośne, drewniane aparaty były tak naprawdę przenośne tylko z nazwy.

KRZYSZTOF LABE
krakowski adwokat, fotograf amator, członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego, kolekcjoner dawnego sprzętu fotograficznego.

  • Wernisaż: 16 marzec, godzina 19:00
  • Termin wystawy: 16 marzec - 14 kwiecień 2018