Fotografie wykonane w Japonii są wynikiem tego, co mnie tam dotknęło, poruszyło, co do mnie przemówiło. Czasami zdarzało się to w najmniej oczekiwanych miejscach. Chodząc z aparatem w ręku starałam się być wrażliwą na przestrzeń, w której się poruszam i na to, co się w niej znajduje. W momencie fotografowania ważne były nie tylko wybrane kadry, ale również inne impulsy: dźwięki, odgłosy, rozmowy, cisza, zapachy, czy padające światło. Z pewnością wpływ na moje fotografie miały obejrzane przeze mnie filmy i przeczytane książki o Japonii. Wierzę, że wszystkie te elementy składają się na charakter prezentowanych zdjęć, które mam nadzieję są otwarte na indywidualną interpretację i odbiór.
Izabela Maciusowicz

 

Fragment tekstu „Tajemnica zaklęta w obraz” autorstwa Moniki Murawskiej:
[…] Te fotografie pokazują nam obraz Japonii widziany oczyma obserwatora z zewnątrz, ale jakże wrażliwego na wszystko, czego doznaje! Wydaje się jakbyśmy mieli do czynienia nie tylko z tym, co Artystka widzi, na czym się koncentruje, ale także z tym, co znajduje się pod jej powiekami, kiedy zamyka oczy. W obrazie fotograficznym, co oczywiste, ale wypowiedzmy to raz jeszcze, nie jest przecież ważne tylko to, co się pokazuje, ale także to, co umyka kadrowi, nie tylko to, co w centrum kadru, ale także to, co na jego marginesie, nie tylko to, co można nazwać i określić jako konkretny obiekt, przedmiot, osobę, ale także dziwna atmosfera, rodzaj Heideggerowskiej Stimmung, nastrojowości, którą sugeruje, wytwarza, której pozwala emanować z obrazu Autorka. Dlatego właśnie fotografie Izabeli Maciusowicz okazują się tak intrygujące, bowiem jest w nich to, co znamy i to, czego nie znamy, jest w nich tajemnica zaklęta w obraz.

Izabela Maciusowicz
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała fotografię w
Warszawskiej Szkole Filmowej. Uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki.
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Kolekcjonerka albumów fotograficznych.
Z aparatem fotograficznym eksploruje otaczającą ją przestrzeń.

 

  • Wernisaż: 27 września 2018, godzina 19
  • Termin wystawy: 27 września - 18 października
  • Strona www autorki www.izabelamaciusowicz.com