„Lubię zdjęcia wypatrzone i wydreptane. Kadry niewidoczne na co dzień. Ważnym elementem każdego miasta są mieszkańcy i ludzie w nim przebywający. Wychodząc z aparatem na ulice ma się nieskończone możliwości pokazania symbiozy człowieka z otoczeniem” 

Andrzej Klimas

Kraków jaki jest… każdy widzi? 
Poznając Kraków poruszamy się utartymi szlakami pomiędzy miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć, odfajkować by ostatecznie poczuć artystyczną atmosferę okraszoną nutą dekadencji. Najlepiej wieczorową porą.
Mieszkając w Krakowie przemieszczamy się automatycznie pomiędzy punktami A i B nazbyt poważnie studiując ułożenie płytek chodnikowych, przejść dla pieszych… Boimy się przyznać, że po wielu latach wszystko co powyżej szyldu sklepowego i przystanku tramwajowego zlewa się w jeden, ciągle bardziej transparentny i “taki sam” obraz.

Andrzej Klimas – urodzony w Krakowie w 1972 roku. Foto dokumentalista, podróżnik. Wieloletni współpracownik wydawnictwa Technol. Uczestnik wielu wypraw w trakcie których fotografował zamki, pałace, dwory opisywane później w publikacjach wydawnictwa.
W charakterystyczny sposób przekłada język architektury dokumentowanych obiektów na obraz fotograficzny, w którym dominuje element tajemnicy, dynamicznego, intuicyjnego napięcia. Miłośnik nurtu Street Photo. Występując z pozycji neutralnego obserwatora najbardziej interesuje Go uchwycenie ulotnej relacji człowiek-miasto. Przywiązuje dużą wagę do detali, które wyrwane z kontekstu nabierają w fotografiach nowego znaczenia.
Jego fotografie pokazywane na wystawie “Kraków” charakteryzuje pierwotna umiejętność zachwytu nad miejscami, które zna od zawsze. Dzieli się swoją wizją miasta, w którym dorastał i które zmieniało się razem z Nim. Wizją, w której relacje człowiek-architektura są tylko środkiem uświadamiającym ulotność i niepowtarzalność chwili. 


Wszystkie prace artysty można obejrzeć pod adresem:
http://andrzejklimas.pl
  • Data rozpoczęcia wystawy: 11 kwiecień 2022 r.