Wernisaż 1 października 2013 (wtorek), g. 19.00 Wystawa czynna 1-20.10.2013
Galeria „Trzecie Oko”, ul. Bocheńska 5/2 (Kazimierz)

SERGIUSZ SACHNO (ur. w 1945 r. w Chinach) fotografią zajmuje się od 1972 r. Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, między innymi w Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie i Berlinie.

NAGI CIEŃ

Po raz kolejny Sachno proponuje coś zupełnie nowego. Odrzucenie koloru, ozdobnej tradycji nakrywającej studiowanie kobiecego ciała. W uleganiu dynamice kolejnych aktów widzimy, że jesteśmy poddawani działaniu teatru. Relacja między cieniem a obiektem – cień – deformacja powodowana światłem, kątem widzenia. Obiekt zazwyczaj widziany fragmentarycznie.

Te cienie kobiet poruszają się. Fotografia jakby ruchoma. Sergiusza nie interesuje już samo ciało i jego pozy. Inspiracją jest cień tego ciała, sekundy dotyku, pamięć obejmujących ramion… (tekst: Jerzy Król)

***
Sachno Specjalizuje się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i – ogólnie – reklamowej. Jest autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był autorem wystawy „Stulecie Polaków”, prezentowanej w 1999 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem. Jest także twórcą wystroju fotograficznego hotelu Hyatt w Warszawie. Zajmuje się również performance i działaniami okołoteatralnymi. Fotografie publikuje w prasie zagranicznej, współpracuje także z czasopismami polskimi takimi, jak „Film”, „Kino”, „Scena”, „Twój Styl”, „Pani”, „Uroda” i wieloma innymi. W 1979 roku otrzymał od Jacques’a Chiraca Medal Miasta Paryża za fotografię. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata.

Ważniejsze wystawy indywidualne: „Klimaty” (1978), „Menady” (1980), „Aktorzy” (1988), „Teatralna”

(1988), „Femina mistica” (1997), „Chechez la femme” (1998).

 

  • Data: 1-20.10.2013
  • Wernisaż 1 października 2013 (wtorek), g. 19.00